SVT satsar på ”samerna i USA” med dokumentärserien Återvändarna
Publicerat 13/03-2025
En dokumentärserie från Filmriding & Co part of Minnesota Communication Återvändarna handlar om samerna som försvann till Nordamerika i slutet av 1800-talet. Nu vill Lance och Lily lära känna sitt samiska ursprung. I serien följer vi deras resa från USA tillbaka till Sápmi 125 år efter att deras förfäder emigrerade. Det handlar om ursprung, och om att bryta upp ur en kulturell kontext för att sedan försöka hitta tillbaka till de pusselbitar man känt saknad av.
Återvändarna är en känslosam resa där dels språkprofessorn X’unei Lance Twitchell och hans familj följer spåren tillbaka till Kautokeino och renexpeditionerna från Sápmi i slutet av 1800-talet, där samer skulle hjälpa amerikanska staten med att starta upp rennäring i Alaska.
Vi möter också entreprenören Lily Winell som försöker förstå sin morfarsfars beslut att hals över huvud fly från Tärnabytrakten över fjällen till Kanada. Har de som blev kvar tänkt på oss lika mycket som vi tänkt på dem frågar sig Lily och hennes familj. Svaren får de när de anländer till Tärnafjällen.
Med andra ord en miniserie där vi följt i spåren av den samiska emigrationen till Nordamerika i slutet av 1800-talet. Och nu ihop med ättlingarna Lance och Lily återvänder vi för att söka rätt på den saknande samiska identiteten.
Premiär på SVT play 4 april
En feature-dokumentär i två delar (2×60 min)
Trailer och bilder är fria att använda i artiklar om serien.
Länk till trailer: https://vimeo.com/1065021484/81a8dae915?share=copy
Länk till bilder: https://we.tl/t-mDZxzlq3xg
För mer information och intervjuer med de medverkande kontakta:
Seriens skapare Niklas Hyland, 070 898 56 55, niklas@filmriding.se eller
SVTs exekutiva producent Tomas Lindh 073 950 94 42, tomas.lindh@svt.se
Regi: Niklas Hyland Klippt av: Ellinor Wahlund Berättare: Miliana Bear Producenter: Elin Norberg & Hanna Lilja Foto: Hanna Lilja, Simon Tonev, Sebastian Lundberg Grafik: Jannice Andersson
För SVT Minoritet 2025
Kontakt